Historie

/Historie
Historie2018-12-05T00:45:50+01:00

Francouzské šampaňské Dom Pérignon, které je vlajkovou lodí společnosti Moët a Chandon, získalo svůj název podle benediktinského mnicha žijícího v 17. století v opatství Hautvillers.

Podle legendy to byl roztržitý mnich, který ve sklepě zapomněl víno, které znovu zkvasilo. Výsledek ho pak velmi mile překvapil, a proto začal vína záměrně ještě jednou překvasit. A tak vzniklo první šumivé víno.

Skutečnost se ale od legendy poněkud liší. Postava mnicha je ale skutečná. Mnich Dom Pierre Pérignon žil v opatství Hautvillers, kde působil jako správce od roku 1668 až do své smrti v roce 1715. Toto opatství bylo ale během francouzské revoluce zničeno.

Pozemek spolu s troskami koupil v roce 1822 hrabě Pierre-Gabriel Chandon de Briailles, zeť pana Moëta. Tyto dvě rodiny posléze začaly oblast Hautvillers, a především Doma Pérignona, popularizovat. Budovu i malý vinohrad zrekonstruovaly tak, aby vytvořily iluzi, že se právě zde zrodilo šampaňské víno. Současným sklepmistrem Do Pérignon je Richard Geoffroy.

Za vznik šumivého šampaňského vína vděčíme především evoluci, které ovšem Dom Pérignon výrazně přispěl. A to především tím, že přišel na to, jak z modrých odrůd vyrobit bílá vína. Proces, který z takto vytvořeného bílého vína vytvoří šumivé víno zabralo ještě více jak jedno století. Až poté začaly invence setřásání a odkalování.

Ochutnejte pravé francouzské šampaňské
KOUPIT DOM PÉRIGNON